با شوره موی سر چه کنیم ؟‌

توصیه های بهداشتی برای موی سر

http://www.mahtab14.com/wp-content/uploads/2012/03/10197_slide1.jpg

 

موهایتان شوره دارد؟


شوره‌سر به اندازه‌ای شایع است که اغلب متخصصان وجود آن را طبیعی می‌دانند. اما نگرانی در مورد شوره‌سر به درجه حساسیت فرد بستگی دارد.این نگرانی اغلب هنگامی‌ که شوره قابل‌توجه است و پوست سر خارش شدیدی داشته باشد، بیشتر می‌شود...


اگر از کسانی هستید که مشکل پوسته و شوره‌سر امانتان را بریده، بهتر است بدانید استرس و خستگی از مهم‌ترین عوامل ایجاد و تشدید شوره‌سر هستند و بهتر است تا می‌توانید از استرس‌هایتان کم کنید زیرا باعث کم شدن قدرت سیستم ایمنی بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزماهای پوستی می‌شود. از دیگر عوامل ایجاد شوره‌سر، کمبود برخی ریزمغذی‌ها همانند «روی» در بدن است.

اگر شوره‌سر قبل از سن بلوغ اتفاق افتد، معمولا از نوع شوره‌های خشک سر است که بیشتر به علت فعالیت بیش از حد لایه خارجی پوست اتفاق می‌افتد و حالت بیماری ندارد اما شوره‌هایی که پس از سن بلوغ ایجاد می‌شوند، در صورتی که همراه با خارش و قرمزی ناحیه و زرد و چسبنده‌ باشند معمولا به علت ابتلا به اگزمای سبوره‌ای به وجود می‌آیند اما اگر در این سنین شوره‌سر به صورت پوسته‌های براق، شفاف و سفیدرنگ باشد، به علت ابتلا به درماتیت پسوریازیس است.

لایه خارجی پوست سر مانند سایر نقاط دیگر بدن دایم در حال تجدید و جایگزینی است و سلول‌های جدید ساخته‌شده به سطح پوست حرکت می‌کنند و سپس تک‌تک می‌ریزند که این دوره حدود 30 روز طول می‌کشد، ولی در صورت افزایش سرعت چرخه ایجاد سلول‌‌ها و پوسته‌ریزی، شوره‌سر ایجاد می‌شود که شامل سلول‌های به هم چسبیده و پوسته‌های بزرگ است.

در شرایط معمولی، چون سلول‌ها به‌تدریج و جداجدا می‌ریزند، جلب‌توجه نمی‌کنند اما وقتی تعداد سلول‌های از بین رفته زیاد شود و با هم به سطح پوست بریزند، پوسته وسیعی تشکیل می‌دهند و آشکار می‌شوند. اینکه چرا سلول‌ها به جای اینکه جدا از هم و تک‌تک از بین بروند با هم می‌ریزند، معلوم نیست. اگر پوست سر خیلی خشک باشد، آنچه شوره به نظر می‌رسد، ممکن است واقعا پوست خشک باشد که مثل پوسته و برفک می‌ریزد.


درماتیت سبورییک که شکل شدید شوره است، با قرمزی، خارش و التهاب پوست و پوسته‌ریزی همراه است و در مناطقی مانند ابرو، کناره‌های بینی، دور گوش‌ها، یا در سینه و پوست سر پدید می‌آید. اغلب برای کنترل درماتیت سبورییک مراقبت‌های پزشکی لازم است. می‌توانید با تغییر شیوه زندگی، مدیریت استرس و اصلاح الگوهای تغذیه‌ای شرایط ایجاد یا تشدید بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات از جمله این مشکل پوستی را از بین ببرید.

 

 

موهای چربی دارم، چه کار کنم؟


موهای چرب، چسبان، کدر، ناخوشایند و واقعاً دردسرساز هستند! و شستشوی مرتب آنها، که به نظر می‌رسد طبیعی ترین واکنش باشد، شرایط را باز هم بدتر می‌کند.با این حال راه حل هایی برای این موهای چرب و بخت برگشته وجود دارد....

موهای چرب: قبل از هر چیز ملایمت
اگر موها چرب باشند، به این علت است که غددد سباسه بیش از حد فعال هستند. فعالیت طبیعی این غدد، ترشح لایه ای از چربی برای محافظت از پوست در مقابل تهاجمات است. زمانی که این غدد از کنترل خارج می‌شوند و بیش از حد فعالیت می‌کنند، تمام طول موها چرب می‌شوند.
بنابراین برای بهتر کردن شرایط، همه به شستن عمیق موها اقدام می‌کنند. اما این کار اشتباه است: هر گونه حمله ای به پوست، غدد سباسه را تحریک می‌کند و آنها هم به نوبۀ خود فعالیت شان را دو برابر می‌کنند...

شامپو زدن: تکنیکی مناسب برای مبارزه با موهای چرب
بسیار شنیده می‌شود که بهترین راه حل برای موهای چرب، استفاده از شامپو است. فرمول های مخصوصی می‌توانند مفید باشند، اما حواس تان باشد، آنها هم مانند محصولات فعال دیگر، نباید بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرند. ترجیحاً یک شامپوی روزانه، با PH خنثی را جایگزین کنید.
روشی که با استفاده از آن موهای تان را می‌شویید، نیز در چرب شدنش مؤثر خواهند بود. اگر موهای چربی دارید، این چند توصیۀ مهم برای شامپو زدن را به خاطر داشته باشید:
ماساژ پوست سر خوشایند است اما این کار غدد سباسه را تحریک می‌کند. فقط مالیدن سرتان به آهستگی، برای تمیز شدن آن، کفایت می‌کند.
"ماندن شامپو" بر روی سر بیش از یک دقیقه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بهتر است موها را بشویید، سپس فقط آب کشی نمایید!


کدام محصولات مراقبتی با موهای چرب در تضاد هستند؟
اولین توصیه این است که از خیر این محصولات بگذرید... . محصولاتی برای جلوگیری از پیچ و تاب خوردن، صاف شدن، و یا کمک به به فر شدن مو، اغلب حاوی موادی هستند، که یک لایۀ نازک چربی از خود به جا می‌گذارند.

در عوض یک سری از محصولات با فرمول های ویژه، به عنوان نرم کننده برای موهای چرب وجود دارند. آنها بدون سنگین کردن، از موها مراقبت می‌کنند و حاوی موادی هستند که تولید سبوم را تنطیم می‌نمایند. اما حواس تان باشد که بعد از مصرف آنها، موها را به خوبی آب کشی کنید.

اگر راه حل های 100% طبیعی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید ماسک خاک رس سبز را امتحان کنید که اپیدرم را پاک سازی می‌کند. محصولات کاملی نیز وجود دارد، اما خاک رس سبز طبیعی و بدون ناخالصی در مغازه های بیو فروخته می‌شود.

کافی است آن را با کمی آب مخلوط کنید تا یک خمیر به دست آید، سپس می‌توانید آن را روی سرتان پهن کنید. توجه داشته باشید که این فرآیند، کمی پوستۀ سر را می‌ساید، به همین خاطر نباید این کار را دوباره انجام دهید.

و در آخر، عصارۀ این گیاهان نیز برای موهای چرب توصیه می‌شوند:
سدر،
سرو،
اکالیپتوس حاوی جوهر نعناع خشک،
سرو کوهی،
برگ بو،
و مورد سبز.
فایدۀ این عصاره های طبیعی این است که حاوی مواد مراقبتی نیستند: فقط کافی است عصارۀ این گیاهان را به آخرین آبِ آبکشی موهای تان اضافه کنید.
چند قطره عصارۀ گیاهی را در یک بطری یک لیتری که پر از آب شده، بریزید، سپس به خوبی تکانش دهید تا مخلوط شود سپس آن را روی تمام موهای تان بپاشید.
 

 

/ 0 نظر / 38 بازدید