توصیه های مهم بهداشتی و تغذیه ای (حتما بخوانید )

؟!

 

دانشمندان بهتازگی فایده ی عجیبی را برای قرص های ضد بارداری کشف کرده اند !


دانشمندان معتقدند قرص های ضد بارداری باعث افزایش اندازه بعضی قسمت های مغز زنان شده، حافظه را افزایش می دهند و مهارت های اجتماعی را بهبود می بخشند.

تحقیقات نشان می دهد یک چهارم از زنان بین 16 تا 49 سال در انگلستان که جمعیتی بالغ بر 53. میلیون نفر را شامل می شوند از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند که باعث افزایش مغز آنان شده است.

دانشمندان معتقدند افزایش حجم این قسمت ها می تواند به بهبود برخی عملکردهای مغزی بینجامد.

محققان اتریشی با استفاده از عکس برداری ام.آر.ای به این نتایج دست پیدا کردند. دانشمندان با بررسی این تصاویر که با کیفیت بسیار بالا تهیه شده بودند مغز افرادی را که از این قرص ها استفاده می کردند و افرادی که قرص نمی خوردند را مقایسه نمودند.

با انجام این کار آنان متوجه شدند مغز زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند اندکی از زنانی که قرص نمی خورند بزرگ تر است. این قسمت ها به بخش هایی از مغز مانند حافظه و مکالمه مرتبط است.

به گفته دکتر بلیندا پلتزر از دانشگاه سالزبورگ افزایش اندازه این قسمت های مغز می تواند باعث بهبود برخی عملکردهای زنان شود. برای مثال حافظه را تقویت و مهارت های اجتماعی را بهبود ببخشد.
 

 

منبع :jahannews.com

 

 

در این ساعت هرگز مسواک نزنید!

 

از فواید حفظبهداشت دهان و دندان بسیار خوانده و شنیده‌ایم و همه بخوبی می‌دانیم اهمیت سلامتاین عضو بدن به اندازه‌ای است که پزشکان سلامت دهان و دندان را کلید سلامتی تماماعضای بدن می‌دانند.

 

همچنین همه می‌دانند که مسواک زدن یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای حفظ سلامت دندان‌ها است. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا در طول روز زمانی هست که برای مسواک زدن بهتر از بقیه اوقات باشد؟ آیا اثر مسواک زدن در زمان‌های مختلف با هم تفاوت دارد؟

 

متخصصان انجمن دندانپزشکی آمریکا، توصیه می‌کنند که حداقل 2 بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنیم؛ البته یکی از این دفعات حتما باید قبل از خواب باشد. اما زمان‌هایی که در طول روز بیشتر می‌خورید و می‌آشامید، بهتر است که بیشتر هم از مسواک استفاده کنید. مسواک زدن درست به از بین بردن پلاک‌های دندان کمک می‌کند. باکتری‌های موجود در پلاک دندان عامل ایجاد 2 بیماری مهم دهان و دندان هستند: پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه.

 

به علاوه نکته مهمی که کمتر به آن توجه می‌شود این است که بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌های خاص باعث می‌شوند باکتری‌ها در محیط دهان، اسیدی آزاد کنند که برای مینای دندان مضر است. هنگامی که شما غذاها یا نوشیدنی‌های شیرین یا حاوی نشاسته می‌خورید، باکتری‌های موجود در دهان اسیدی تولید می‌کنند که می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند.

بنابراین خیلی مهم است پس از خوردن و آشامیدن مواد غذایی از مسواک استفاده کنیم. همچنین انتخاب غذاهای مغذی که کربوهیدرات و قند کمی دارند و نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز نیز می‌توانند به کاهش تولید این اسیدهای مضر در دهان کمک کنند.

 

چند توصیه ضروری

اما همین مسواک زدن که عامل مهم سلامتی دهان و دندان و در نتیجه کل بدن است، گاهی برای مینای دندان که بخش باارزش دندان است، مضر است. پزشکان متخصص توصیه می‌کنند پس از خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی‌های اسیدی مانند آب پرتقال حداقل تا 30 دقیقه از مسواک زدن خودداری کنید.

چرا که اسید حاصل از این نوع نوشیدنی‌ها، مینای دندان را ضعیف می‌کند و مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن چنین مواد غذایی می‌تواند به مینای دندان صدمه بزند. بهتر است اگر از قبل می‌دانید که قرار است مواد غذایی اسیدی مصرف کنید، اول و قبل از خوردن مسواک بزنید.

 

همچنین در صورتی که دندان خود را ترمیم کرده‌اید، تا 8 ساعت از مسواک زدن خودداری کنید تا موادی که دندان پوسیده شما را پر کرده است، خود را بگیرد.

 

البته مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند تمام پلاک‌های دندان را از بین ببرد. متخصصان انجمن دندانپزشکی آمریکا، استفاده از دهان‌شویه‌های ضد میکروب و نخ دندان را نیز توصیه می‌کنند.

همچنین استفاده از نخ دندان را باید به یک عادت هر روزه تبدیل کرد تا ذرات مواد غذایی که میان دندان‌ها گیر کرده است تمیز شده و از این طریق، پلاک‌ها و باکتری‌های مضر در محیط دهان کاهش یابند. در ضمن مراجعه به دندانپزشک و مشورت با او را نیز فراموش نکنید.

 

منبع : jamejamonline.ir

 

 

 

 

با نگاه کردن به این رنگ،اشتهایتان کم می شود!!

 

 

محققان میگویند این رنگ اشتهای شما را کاهش می دهد ، آیا این رنگ را می شناسید؟

 مواد غذایی با رنگ آبی طبیعی، کمتر وجود دارند و این موضوع باعث می‌شود اشتهای ما به طور خودکار نسبت به این رنگ پاسخ مثبتی نمی‌دهد.

درمیان طیف رنگ‌ها، رنگ آبی، ضد اشتها است و اگر می‌خواهید وزن خود را کم کنید برای صرف غذا، ‌از بشقاب آبی استفاده کنید.

حتی بهتر است برای کم کردن اشتهای خود، از نور آبی در یخچال استفاده کنید آنوقت خواهید دید وقتی در یخچال را باز می‌کنید چقدر نسبت به مواد غذایی داخل آن کم اشتها شده‌اید.

 رنگ کردن لامپ محیط ناهارخوری نیز از دیگر روش‌های کم کردن اشتهای شماست.

چون مواد غذایی آبی رنگ در طبیعت بندرت دیده می‌شوند و سبزی‌جات برگی آبی رنگ یا گوشت آبی رنگ به طور طبیعی وجود ندارد، اشتهای ما به طور خودکار نسبت به این رنگ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد.

از آنجا که قبل ازتحریک اشتها، چشم باید متقاعد شود، پس رنگ در این خصوص دارای اهمیت خاصی است.

اگر در برخی فروشگاه‌ها می‌بینیم مواد غذایی آن‌ها فروخته نشده، به خاطر طعم یا فرم و یا بوی آن‌ها نیست بلکه به خاطر رنگ آن‌هاست.

برای اینکه مواد غذایی را به رنگ آبی درآورید حتما از رنگ‌های خوراکی موجود درسوپرمارکت‌ها استفاده کنید.


منبع :
hamshahrionline.ir
 

 

 

 

بهترین ظروف برای پخت غذا

 

 

 

آیا می دانید بهترین و سالم ترین ظروف برای پخت غذا چه ظروفی هستند؟


یک متخصص تغذیه گفت: ظروف شیشه‌ای پیرکس و استیل به دلیل اینکه در هنگام پخت غذا یونی وارد ماده غذایی نمی‌کنند، بهترین ظروف برای پخت غذا هستند.

سید ضیاءالدین مظهری  افزود: مواد اسیدی و بازی بر ظروف شیشه‌ای و پیرکس تأثیری نمی‌گذارد و بر اثر حرارت نیز یونی وارد غذا نمی‌شود.

این متخصص تغذیه افزود: ظروف استیل از ترکیب آهن و فلزات دیگر ساخته شده‌اند و در هنگام پخت، یونی وارد ماده غذایی نمی‌کنند.

مظهری گفت: اما باید توجه داشت که از نگهداری غذاهای اسیدی و نمکی برای مدت طولانی در ظروف استیل، خودداری شود.

 


منبع : farsnews.com

 

خوراکی فوق العاده برایبیماری های قلبی- عروقی

 

اگر به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستید ، توصیه می کنیماز این خوراک و غذا مصرف کنید .

 


لوبیا مانند گیاهان هم خانواده خود وسیله درمانی موثری برای دستگاه قلبی- عروقی است.

زمانی که لوبیای خشک پس از پخته شدن خورده می‌شود تمام قسمت‌های آن جذب بدن نمی‌شود و قسمت جذب نشده در داخل روده بزرگ باقی می‌ماند.

دکتر مجید محسنی، گفت: باکتری‌های درون روده به همراه این مواد جذب نشده لوبیا مقداری مواد شیمیایی مخصوص تولید می‌کنند که جذب بدن شده و باعث کاهش کلسترول خون از نوع LDL می‌شود، به همین دلیل لوبیا برای قلب مفید است.

وی تصریح کرد: به علت فعل و انفعالاتی که به صورت تخمیر در روده انجام می‌شود مقدار زیادی عوامل کنترل کننده سرطان تولید می‌شود.

همچنین مصرف آن میزان فشار خون را به میزان 5 تا 6 درصد کاهش می‌دهد.

منبع : hamshahrionline.ir
 

 

 

چگونه با احساس تنهایی مقابله کنیم؟

 

آیا شما هم احساس تنهایی می کنید ؟ آیا از این حس ناراحتهستید؟

 

یک پژوهش جدید پیشنهاد می‌کند: تغییر در نحوه درک و تصور فرد نسبت به دیگران موثرترین راه کار برای مقابله با تنهایی است که بعنوان فاکتوری پرخطر در بروز بیماریهای قلبی و سایر مشکلات سلامتی شناخته شده است.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، ‌اخیرا محققان از عوارض و اثرات منفی تنهایی، افزایش فشار خون، خواب نامطلوب، زوال عقل و سایر مشکلات برای سلامتی را برشمرده‌اند. این تاثیرات تایید می‌کند که تنهایی یک فاکتور خطرزا برای سلامتی مثل چاقی و سیگار کشیدن است که می‌توان با در نظر گرفتن آن از چندین بعد سلامت بیماران را بهبود بخشیده و تقویت کرد.

 

جان کاسیوپو، پروفسور روانشناسی دانشگاه شیکاگو در این تحقیق متذکر شد: مردم هر روز بیش از گذشته تنها می‌شوند و این مشکل شناخته برای سلامتی رو به افزایش است. اگر ما بدانیم که تنهایی با بروز بیماری ارتباط دارد پرسش بعدی این است که برای برطرف کردن این فاکتور خطرزا چه کاری می‌توانیم انجام دهیم.

 

به گزارش شیکاگو تریبون، پروفسور کاسیوپو و دستیاران وی در این پژوهش دریافته‌اند که برای مقابله با مشکل تنهایی اصلاح در درک اجتماعی موثرتر از ایجاد مهارت‌ها و فرصت‌های اجتماعی برای تعاملات اجتماعی عمل می‌کند.

 

این تحقیق در مجله «بازبینی شخصیت و روانشناسی اجتماعی» منتشر شده است.

محققان می‌گویند: اگر افراد بتوانند درک خود را نسبت به اطرافیانشان تغییر دهند در برقراری ارتباط با آنها و رهایی از تنهایی موفق‌تر خواهند بود.

 

افرادی که ورزش می کنند این قرص را نخورند!خطرناکاست!

 

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
ملیحه

خیلی خوب بود حسابی استفاده کردیم ممنون