مجله سلامت

 
 
گیاهان، ادویه های ضدپیری کدامند؟

گیاهان، ادویه های ضدپیری کدامند؟

 

برای مقابله با پیری بدن، گیاهان، خوراکی ها و ادویه هایی با خواص فوق العادۀ آنتی اکسیدانی وجود دارند. آیا آنها را می شناسید؟

 
گیاهان و خوراکی ها به دو روش می توانند تأثیر بگذارند. آنها از یک سو، خودشان سرشار از آنتی اکسیدان اند و از سوی دیگر به سیستم آنتی اکسیدان داخلی بدن کمک می کنند. به یاد داریم که آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که هم توسط مواد غذایی به بدن ما می رسند و هم توسط خود بدن تولید می شوند. آنتی اکسیدان ها بدن را در مقابله با رادیکال های آزاد یاری می کنند، رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که سرعت پیرشدن را افزایش می دهند. وارد کردن آنتی اکسیدان ها در برنامۀ غذایی به طور منظم، روشی عالی برای مبارزه با پیری است.  

سه گیاه با بیشترین مقدار آنتی اکسیدان
چای
گینکو بیلودا
جنسهیا جنسان

خوراکی هایی با بیشترین مقدار آنتی اکسیدان
آلو خشک، آلو
انگور سیاه، کشمش
زغال اخته، توت، تمشک، توت فرنگی، گیلاس
کیوی
گریپ فروت صورتی
سیر
کلم پیچ، کلم بروکلی
اسفناج
چغندر
فلفل قرمز
پیاز

ادویه هایی با بیشترین مقدار آنتی اکسیدان
زنجبیل
زردچوبه
فلفل سیاه
جوز بویا
وانیل

یادآور می شویم که این موادغذایی، ادویه ها و گیاهان که به خودی خود مفیدند، باید با یک برنامۀ غذایی متنوع و متعادل همراه شوند. بهتر است که تا جایی که می توانید آلوی خشک و اسفناج بخورید و دیگر خوراکی ها را نادیده نگیرید.
 
 
 
 
11 توصیه برای حل مشکل بی خوابی متأثر از افزایش سن

 

11 توصیه برای حل مشکل بی خوابی متأثر از افزایش سن

با گذشت زمان و افزایش سن، مدت زمان خواب کوتاه تر، جبران بی خوابی ها کمتر و بیداری های شبانه بیشتر می شوند.

 

 

غیر از برخی دلایل آسیب شناسانه که باید تشخیص داده شوند، این معضلات خواب نشانه هایی طبیعی از فرا رسیدن پیری هستند. با این حال، برای حل مشکل شب های بد و کسل کننده چاره هایی ساده و مؤثر، بدون نیاز به استفاده از دارو وجود دارند. در این مقاله می خوانیم:

سازمان کلی خواب چیست؟
خواب از مراحل متفاوتی تشکیل شده است: خواب، خواب سبک، خواب عمیق و متناقض.
مرحلۀ خواب عمیق نیروبخش ترین مرحله از خواب و بخش متناقض موجب بروز رویاها و خواب دیدن می شود.

این مراحل متفاوت خواب، در یک چرخه سازمان یافته اند؛ که هر یک به واسطۀ یک زمان کوتاه بیداری از هم جدا می شوند. طی یک خواب شبانۀ کامل، چرخه های خواب با دفعات تکرار متفاوتی پشت سر هم می آیند، تکرارشان هم بستگی به این دارد که فرد چه قدر پرخواب یا کم خواب باشد. در واقع، طول مدت خواب مورد نیاز، برای داشتن احساسی خوب در صبح، درهرشخص نسبت به دیگری متفاوت است.  

پیری و افزایش سن چه نقشی در وضعیت خواب بازی می کند؟

پا گذاشتن به سن، به میزان قابل توجهی شیوۀ خوابیدن افراد را تغییر می دهد:

طول کل خواب، با افزایش سن کاهش می یابد (خواب متفاوت در بستر بودن است) و برخی مراحل دستخوش تغییر می شوند، خصوصاً مرحلۀ خواب عمیق که کوتاه می شود.

خواب مجدد بین 2 چرخه طولانی تر است و اغلب به واسطۀ نگرانی و عوامل خارجی دیگر (سروصدای همسایه ها، دمای بالای اتاق خواب...) به تأخیر می افتد.

تمایل به خواب شبانه زودتر بروز می کند و صبح نیز فرد زودتر بیدار می شود.

سیستم تنظیم "هوشیاری/خواب" کارایی کمتری دارد زیرا برخی هورمون ها که عامل هم زمان کردن بدن با محیط هستند، مقدار کمتری ترشح می شوند. 

تمام تغییرات خواب در افراد مسن و حساس (به جمع های خانوادگی، غذای زیاد و حاوی الکل، تغییر آهنگ زندگی هنگام تعطیلات) بیشتر می شود، این تغییرات بر روی کیفیت خواب اثر می گذارند. در نتیجه کیفیت خواب پایین می آید و همین عاملی می شود برای خواب آلودگی در روز و افزایش نیاز به خواب بعدازظهر. 

هیچ نکتۀ غیرعادی و زیان آوری وجود ندارد، اما احساس بد خوابیدن به حدی افزایش می یابد که از میان هر 3 نفر بالای 65 سال، یکی از آنها از شب های بد و کسل کننده اش شکایت می کند.

باید خاطر نشان کرد که گاهی اوقات برخی از انواع بی خوابی عوامل پاتولوژیک ( آسیب شناسانه) دارند که باید جستجو و کشف شوند.

بهتر بخوابید: 11 توصیه برای بهبود کیفیت خواب 
مشکلات خواب، متأثر از افزایش سن، اجتناب ناپذیر اند و با افزایش سن، پیامدهایش بیشتر هم می شوند. با این حال، برخی قواعد ساده سودمندی خود را ثابت کرده اند و ارزش امتحان کردن قبل از هر اقدامی را دارند:

1- ساعتی منظم را برای خوابیدن و بیدار شدن انتخاب و حفظ کنید (اما قبل از احساس تمایل به خواب به بستر نروید)؛

2- چرت هایتان را حذف و یا کم کنید. اگر ترجیح می دهید که این عادت را حفظ کنید، مدتش را حداکثر به یک ساعت محدود کنید تا خواب شبانه تان دچار اختلال زمانی نشود؛

3- هر روز زمانی برای فعالیت بدنی و ورزش داشته باشید، ولی هیچ وقت قبل از خواب ورزش نکنید؛

4- برای حفظ شدن ریتم روز و شب، روزها تا جایی که برای تان ممکن است، در معرض نور آفتاب قرار بگیرید (برای ترشح هورمونی)؛

5- در بستر نه تلویزیون تماشا کنید و نه چیزی بخوانید؛ 

6- قبل از خواب استراحت کنید (برای کم کردن تحرک) و همیشه یک "کتاب دعا" کنارتان داشته باشید و در موقع نیاز به آن رجوع کنید.

7- از مصرف محرک ها، خصوصاً در نیمۀ دوم روز اجتناب کنید (قهوه، چای، الکل، غذای زیاد در شب)؛

8- اگر شب احساس گرسنگی کردید، از غذاهای حاضری و یا لبنیات استفاده کنید (البته به جز مبتلایان به رفلاکس معده یا کسانی که ممنوعیت پزشکی و دارویی دارند)

9- محیط شبانۀ مناسبی برای خواب فراهم کنید، از جمله: درجه حرارت (بین 18 و 22 درجۀ سانتیگراد)، رختخواب مناسب، فضایی آرام، تاریک یا بسیار کم نور؛

10- لباس خانۀ راحت بپوشید؛

11- اگر بعد از نیم ساعت خواب تان نبرد، از رختخواب خارج شوید و یک فعالیت آرام کننده را بدون استفاده از نور خیلی قوی (مانند گوش دادن به موسیقی آرام، مطالعۀ مطالب سبک و سطحی) انجام دهید؛

روشن است که اگر اقدامات انجام شده برای اداره کردن مشکلات و دردسرهای خواب کافی نیستند، برای بررسی مجدد شرایط باید به پزشک خانوادگی تان مراجعه کنید. او برخی شرایط را از منظر آسیب شناسانه می سنجد و عوامل مختل کنندۀ خواب را خواهد یافت (گاهی اوقات یک سری پرسش و پاسخ درست و کامل برای تشخیص کافیست). به علاوه، ممکن است که او یک درمان دارویی مخصوص و مناسب پیشنهاد کند.
 
 

 

مصرف این قرص در دوران بارداری به توان تولیدمثلی نوزادان پسر آسیب می رساند

 

 

 

مصرف این قرص در دوران بارداری به توان تولیدمثلی نوزادان پسر آسیب می رساند

آیا می دانید چه قرصی توان تولید مثل را در پسران کاهش می دهد و به چه علت؟

متخصصان زنان و مامایی تاکید کردند: مصرف مسکن‌های خفیف در دوران بارداری روی توان تولید مثل نوزادان پسر تاثیر نامطلوبی بر جای می‌گذارد.

 این متخصصان می‌گویند: مادرانی که در دوران بارداری‌شان از داروهای مسکن خفیف مثل آسپیرین و ایبوبروفن استفاده می‌کنند به میزان زیادی خطر بروز اختلالات تولید مثلی را در نوزادان پسر خود افزایش می‌دهند
.

مادرانی که از این ترکیب داروها مصرف می‌کنند، احتمال زیادی دارد پسرانی به دنیا بیاورند که به اختلالات تولیدمثلی در اعضای تناسلی مبتلا باشند. این کودکان پسر در سنین بالاتر حتی ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان اعضای تولیدمثلی قرار بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروهی از متخصصان فنلاندی، دانمارکی و فرانسوی در بررسی‌های جدید خود به این نتایج دست یافتند و حاصل بررسی‌های خود را در مجله «تولید مثل انسانی» منتشر ‌کرده‌اند.
آن‌ها تاکید کردند: با توجه به نتایج به دست آمده مادران باردار در زمینه استفاده از این داروها باید حتما تحت مشاوره قرار بگیرند. زنان باردار حتی برای مصرف همین داروهای معمولی و متداول هم باید حتما با پزشک خود مشورت کنند.
 
 
منبع : isna.ir
 
فواید فوق العاده آب نارگیل
 
 
 
 

فواید فوق العاده آب نارگیل

آب نارگیل که در داخل میوه سبز نارگیل وجود دارد، موهبت طبیعت برای بشر است.
 
 
 این مایع پرخاصیت سرشار از ویتامین‌ها، املاح معدنی، آمینواسیدها، کربوهیدرات‌ها، آنتی اکسیدان‌ها، آنزیم‌ها و سایر ریزمغذی‌های مفید است. در واقع آب نارگیل حاوی تمام ریزمغذی‌هایی است که برای سلامت انسان ضروری هستند.

 
آب نارگیل نه تنها هیچ عوارض جانبی ندارد، برای درمان سریع بسیاری از مشکلات بهداشتی نیز سودمند است. این مایع یکی از بهترین محصولات برای مراقبت و حفظ سلامت پوست است.
 
به گزارش سایت انگلیسی وانیندیا، آب نارگیل به ویژه‌ برای پوست‌های چرب مفید است. از آنجا که حاوی سیتوکینین‌ها است، روند پیری پوست را تنظیم می‌کند و کاربرد منظم آن به همراه آب لیمو بر روی پوست میدان انعطاف پذیری پوست را افزایش داده و از سفت شدن آن جلوگیری می‌کند.
 
نوشیدن روزانه آب نارگیل گردش خون را تقویت می‌کند که حاصل آن افزایش درخشش پوست و از بین بردن نشانه‌های خستگی و استرس است.

 
بر اساس این گزارش، آب نارگیل همچنین به ترمیم زخم‌ها کمک می‌کند. زخم‌ها را با آب نارگیل شست و شو دهید و بگذارید تا روی پوست شما به تدریج خشک شود. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید و سپس با آب سرد محل زخم را بشویید. با این روش حتی می‌توانید زخم‌های ناشی از آن را هم بهبود دهید.

 
علاوه بر این‌ها، اگر آب نارگیل را با آب داخل وان برای حمام کردن ترکیب کنید، مانع از بروز عفونت‌های قارچی به ویژه‌ در فصل زمستان می‌شود.

 
همچنین از ترکیب آب نارگیل یا صابون یا لولسیون بدن می‌توانید پوست را دائما مرطوب نگهداشته و در تمام روز از تشعشعات درامان نگهدارید. نتایج درمان پوست با آب نارگیل برخلاف سایر روش‌ها به سرعت بروز می‌کند.
 
 
منبع : isna.ir
 
 
 
 

 

ویتامینی موثر در پیشگیری از بیخوابی

 

 

ویتامینی موثر در پیشگیری از بیخوابی

آیا می دانید چه ویتامینی باعث پیشگیری از بی خوابی در شما میشود ؟

 

به گفته یک متخصص تغذیه، ویتامین C موجود در مرکبات می تواند جذب آهن را چهار برابر افزایش دهد.

دکتر عاطفه افشاری  گفت: این نوع آهن در گیاهان نیز وجود دارد، منابع گیاهی آهن شامل سیب زمینی پخته با پوست، جوانه گندم برشته، سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند اسفناج تازه و جعفری، نان گندم و انواع خشکبار است.

وی افزود: گیاهخواران و کسانی که به مقدار کم فرآورده های گوشتی را مصرف می کنند بیش از دیگران دچار کمبود آهن شده و باید آهن بیشتری مصرف کنند تا در طول زمان به بیماری بی خوابی دچار نشوند، بی خوابی در سراسر جهان یکی از جدیدترین بیماری‌هایی است که به عوامل متعدد از جمله رشد ناکافی بعضی قسمت های مغز و کاهش فعالیت فیزیکی مغز بستگی دارد که مصرف میوه‌های غنی از ویتامین C می تواند از بروز این عارضه و عواقب مخرب آن جلوگیری کند.

 
 
منبع : isna.ir
 
 
 
 
 
 
 
چلوکباب را با سماق بخورید!
 
 

 

 

چلوکباب را با سماق بخورید!

آیا می دانید چرا توصیه می شود که چلوکباب را با سماق نوش جان کنید و ....

 


نقش گیاهان معطر
گیاهانی که دارای رایحه و اسانس هستند، زیاد همراه غذاها استفاده می‌شوند و به هضم غذا کمک می‌کنند. این گیاهان مانند نعناع، گشنیز، شوید، کاری، آویشن و.... به صورت ادویه، خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه، نقش آنها در کاهش نفخ و گازهای ایجادشده و دل‌درد بسیار موثر است و باعث هضم و جذب بهتر غذا می‌شود. اما نکته قابل توجه این است که میزان اثر آنها با هم متفاوت است. برخی گیاهان از اثر بیشتر، برخی متوسط و برخی دیگر از اثر ضعیفی برخور دارند
. نکته بعدی این است که هر کدام از این گیاهان عطری متفاوت دارند و به همین دلیل افزودن این گیاهان در هر غذایی مناسب نیست.

خاصیت نعناع و گشنیز
هر گیاه معطری در چندین اثر، از جمله خواص ضددرد، ضداسپاسم، ضدمیکروب، ضدنفخ و تقویت معده دخالت دارد. یکی از پرمصرف‌ترین گیاهانی که به عنوان گیاه دارویی و مصلح غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نعناع است که یکی از خواص مهمش ضدنفخ بودن است و به همین دلیل مصرف آن به همه سنین توصیه می‌شود. گیاه بعدی گشنیز است که برگ و دانه این گیاه به شکل‌های متفاوتی به غذا افزوده می‌شوند. از خواص گشنیز می‌توان به ضدنفخ و ضددردبودن آن اشاره کرد. این گیاه را می‌توان هم به غذا اضافه کرد و هم در کنار غذا از آن بهره برد.

30 خاصیت کاری
یکی از پرمصرف‌ترین ادویه‌های شرق و غرب، کاری است. کاری از حدود 20 گیاه اسانس‌دار تشکیل شده که قسمت اعظم آن را زردچوبه تشکیل می‌دهد. براساس تحقیقات صورت‌گرفته، ثابت شده است که اسانس این ادویه دارای بیش از 30 خاصیت (هضم‌کننده، مسکن، آنتی‌اکسیدان، صفراآور، محافظ کبد و ...) است. ادویه کاری به غیر از اینکه به غذا طعم و عطر خوبی می‌بخشد، برخی از سموم کبد را نیز خنثی می‏کند و اثر موادی را که باعث ایجاد سرطان می‌شوند، از بین می‌برد. همچنین عضلاتی را که دچار اسپاسم یا گرفتگی شده‌اند، شل می‌کند و درد را تسکین می‌دهد.

به چلوکباب‌تان سماق بزنید‍!
از گذشته‌های دور در ایران همراه چلوکباب و برخی از غذاها، سماق استفاده می‌شده است. امروزه مقالات متعددی حاکی از آن است که این ماده خاصیتی چندکاره دارد و مواد موجود در آن خواص ضدمیکروبی بسیار قوی دارند. به عنوان نمونه، از آنجا که گوشت مورد استفاده برای طبخ کباب چرب است، سماق موحب کاهش کلسترول و جذب چربی موجود در آن می‌شود. همچنین سماق آلودگی موجود در گوشت را از بین می‌برد و از طرفی خاصیتی قابض دارد؛
یعنی اگر التهابات یا زخم‌هایی در مسیر لوله گوارش باشد تا حدودی موجب بهبود آنها شده و محافظ خوبی برای کبد است.

گلپر، مصلح باقلا
گیاه گلپر از خانواده جعفری است و دانه (میوه‌های) آن دارای اسانس است. این گیاه فقط در ایران می‌روید و از قدیم برای معطرکردن و طعم بخشیدن به غذا مورد استفاده بوده است. برای استفاده از گلپر باید دانه‌های آن را پودر کرد و سپس به‌صورت مستقیم یا مخلوط با گیاهان دیگر - به خصوص به شکل ادویه‌جات ایرانی - مورد استفاده قرار داد. گلپر گذشته از اینکه هضم‌کننده خوبی است؛ مقوی معده، ضدمیکروب و ضداسپاسم است و خاصیت ضدنفخ قوی دارد. به همین دلیل، معمولا آن را به باقلا که نفاخ است، می‌افزایند.

خاصیت فلفل سیاه
فلفل سیاه پودر حاصل از دانه‌های درختی است که موطن آن هندوستان و برخی کشورهای شرقی است. جالب است بدانید که درخت فلفل در ایران نمی‌روید و از اقلام گیاهی وارداتی است. فلفل سیاه علاوه بر تندکردن غذا، دارای خاصیت ضدنفخ و ضداسپاسم بوده و محرک خوبی برای معده است. در ضمن فلفل سیاه هضم‌کننده مناسبی برای غذا به شمار می‌رود و خاصیت معرق دارد و باعث گرم‌کردن بدن می‌شود و مصرف آن در سرماخوردگی مفید است. فلفل سیاه با فلفل سبز و قرمز کاملا متفاوت است و از نظر خواص هم اینها ارتباطی به هم ندارند.

فایده آویشن
آویشن یکی از گیاهان معطری است که از قدیم به عنوان یک گیاه دارویی - غذایی کاربرد داشته است. اکثر خواص آن مربوط به اسانس برگ‌های آن است که بویی بسیار نافذ و قوی‌ دارد. این اسانس، خاصیت ضدمیکروب و ضدقارچ نیز دارد. همچنین برای هضم غذا بسیار مفید بوده و به عملکرد بهتر معده کمک می‌کند. به همین دلیل، در غذاهای متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آویشن گذشته از اثرات ضددرد، ضدنفخ و ضداسپاسمی که دارد، دارای خواص ضدحساسیت و ضدسرفه و ضداحتقان (گرفتگی بینی) و خلط ‌آوری نیز هست و توصیه می‌شود که همراه با غذا مصرف شود.
 

 

 
منبع :  salamatiran.com
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
آیا مدام سردرد دارید؟چه باید کرد؟

 

آیا مدام سردرد دارید؟چه باید کرد؟

سردرد یکی از بیماری‌های شایع در انسان هاست که ممکن است علامت یک بیماری مهم باشد و نیاز به پیگیری دقیق تر داشته باشد. اما اکثر اوقات در افراد سالمی که هیچ بیماری خاصی ندارند نیز سردرد بروز می کند.


چگونه سردردهای خود را کنترل و درمان کنیم؟ 
 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، سردرد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. سردردهای اولیه عبارتند از: میگرن، سردرد خوشه‌ای Cluster headache و سردرد مزمن روزانه headache Tension . سردردهای ثانویه علل و پاتولوژی‌های متعددی دارند.

هیچ درمان قطعی برای پیشگیری از سردرد وجود ندارد. اما روش‌های ساده‌ای وجود دارد که با رعابت آنها می‌توان احتمال وقوع سردرد را کمتر کرد.

 چند راهکار برای پیشگیری از «سردرد»
1- در مورد میگرن بهتر است اطلاعات بیشتری کسب کنید مخصوصاً اگر سردرد شدید است و یا مرتبط با سایر علایم مثل تهوع و استفراغ استمطمئن شوید که هر روز برای شروع کار خود آمادگی دارید، خوب استراحت کنید و یک صبحانه خوب بخورید.

2- به یک چشم پزشک مراجعه کنید. سردرد ممکن است علامتی از مشکلات چشمی باشد و ممکن است نیاز به تغییر شماره عینک وجود داشته باشد.

3- یک محیط کاری راحت برای خود ایجاد کنید و تا آنجایی که ممکن است در محیطی بدون استرس کار کنید.

4- روش‌هایی را پیدا کنید که بتوانید بر تقاضاها و استرس‌های کاری غلبه کنید. مهارت‌های صحبت کردن و گفتگو روش‌های کنترل استرس را بیاموزید.

5- واکنش‌های ساده و سریع و عکس‌العمل‌های مؤثر را هنگام شروع سردرد یاد بگیرید.

6- اگر سردرد مداوم و منظم دارید همیشه همراه خود داروهای تسکین دهنده درد داشته باشید.

7- محیط کاری خود را امن و راحت کنید.

 کنترل سردرد در محیط کار

خوب است که میزان سروصدا و دمای محیط کار خود را بررسی کنید و مشکلات را با کارفرمای خود در میان بگذارید. مطمئن شوید که محیط کاری‌تان از نظر ارگونومی خوب طراحی شده و محل نشستن و نیازهایتان را بررسی کنید.

/ 0 نظر / 3 بازدید