اتفاقاتی که در طول شبانه روز در بدن انسان به وقوع می پیوندند

 
 وقتی در طول 24 ساعت شبانه روز مشغول فعالیت وخواب هستیم در بدن ماچه اتفاقاتی میافتد؟...............
 
ساعت شش:با ترشح هیدرو کورتیزون، اعضای بدن بیدار می شوند. بدین طریق بدن بطور آهسته خودش را برای بیدار شدن آماده میکند.متابولیسم به فعالیت در میاید وبرای فعالیت روزانه ما پروتئین وانرژی ذخیره شده به جریان در می آید.
 
ساعت هفت : هنوز بدن ضعیف است ، پس وقت ورزش نیست چون در این ساعت با ورزش فقط به قلب فشار وارد می شود . بجای ورزش صبحانه بخورید چون دستگاه گوارش در این زمان بخوبی کار میکند.
 
ساعت هشت:مقدار زیادی هورمون در این ساعت ترشح میشود . سیگار کشیدن در این ساعت بیشتر از هر ساعت دیگری باعث تنگ شدن عروق می شود.
 
ساعت نه:بدن سفت وسخت بیدار است وزمانی است که نیروی زیادی را در اختیار دارد. در صورت نیاز به تزریق هر آمپولی این ساعت بهترین موقع است. چون هر گونه عوارض ناشی از تزریق آمپول در این زمان به حداقل می رسد وبدن در مقابل اشعه ایکس مقاوم است.
 
ساعت ده: ساعتی که ارگانیسم به خودش میآیدو اعلام آمادگی میکند . بدن انرژی زیادی را در اختیار دارد وحرارت بدن بالاست .نکته مهم این که بین ساعتهای 10 تا 12 احتمال سکته های قلبی بیشتر از هر زمان دیگر است.
 
 ساعت یازده:بدن در بهترین حالت و زمان خود قرار دارد. ضربان قلب و میزان گردش خون به اندازه ی مناسب است که ممکن است در معاینات قلبی ( اکتروکاردیو گرافی)اشتباهاتی رخ بدهد واگر مشکلی در قلب وجود داشته باشد در این لحظه دیده نشود. بدن کاملاً آماده است تا مسائل ریاضی وسخت ترین فرمول ها را حل کند.
 
 ساعت دوازده:دقت افراد کم و انسان دچار خواب آلودگی می شود. اسید معده زیاد ترشح میشود وخون رسانی به مغز کاهش پیدا میکند. برای خون رسانی به دیگر اعضای بدن از معده استفاده بیشتری میشود. افرادی که عادت به خواب نیمروزی دارند حدوداًتا سی درصد خطر سکته قلبی در آنها کمتر از دیگران است.
 
ساعت سیزده:بدن از تب وتاب می افتد. بهره وری در اواسط روز 20 درصد کاهش پیدا میکند. همه اعضای بدن در پایین ترین سطح فعالیت میباشند. در این ساعت فقط کیسه صفرا است که خوب فعالیت میکندومشغول هضم غذای نیمروزی است.
 
ساعت چهارده: احساس خستگی بروز میکند چون فشار وترشح هورمون ها کم میشود . برای افرادی که از دندانپزشکی تر س دارند این ساعت بهترین زمان است چون افراد در این ساعت کمتر احساس درد میکنند.این وضعیت تا سی دقیقه ادامه خواهد داشت.
 
ساعت پانزده:در این زمان انرژی دوباره به بدن بر میگرددو حافظه خوب کار میکند ومرحله دوم از بهره وری آغاز می شود.ولی کمتر از آن چیزی که بدن صبح داشت.
 
 ساعت شانزده: برای ورزش کردن بهترین ساعت است فشار وگردش خون بدن در بهترین حالت است.
 
ساعت هفده:فعالیت ارگانها به بالاترین حد خود می رسد.نیرو افزایش پیدا میکند. اکسیژن زیادی استفاده میشود. کلیه ومثانه خوب کار میکند. زمانی است که ناخنها وموها خوب رشد میکند.اسید معده افزایش پیدا میکند به همین دلیل در این ساعت احتمال خونریزی هم بیشتر است.
 
 ساعت هیجده: الآن زمان مناسبی برای خوردن شام است. پانکراس در این ساعت فعالیت خوبی دارد.
 
ساعت نوزده:میزان فشار خون وضربان نبض کاهش پیدا میکند.بهمین دلیل کسانی که از دارو های کاهش دهنده فشار خون استفاده میکنن باید دقت بیشتری داشته باشند . چون دارو های فشار خون در این زمان باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. تاثیر دارو های ضد افسردگی در این ساعت خیلی زیاد است.
 
ساعت بیست:میزان چربی کبد کاهش میابد وخون کثیف از هر زمان بیشتر به قلب می رسد. کسانی که آلرژی یا آسم دارند در این سعت باید از دارو هایشان استفاده کنند.آنتی بیوتیکها از این قاعده مستثنی نیستند چون در این ساعت بیشترین تاثیر را دارند.
 
ساعت بیست و یک:عملکرد ترشح غدد در این ساعت به پایان می رسد. هر چیزی از این به بعد وارد معده میشود وعملیات هضم وجذب غذا به کندی انجام میشود که ای ن مساله میتواند خیلی خطر ناک باشد چون باقیمانده غذا به مخاط روده حمله کرده  ومخاط روده را دچار اسیب میکند.
 
ساعت بیست و دو:سیستم دفاعی بدن به حالت آماده باش در میآید. کسانی که سیگار میکشند باید بدانندکه از این ساعت به بعد بدن سمومی مثل نیکوتین را خیلی سخت دفع میکند.
 
ساعت بیست و سه: بدن ارگانیسم ترشح هورمونها را که در طول روز فعال بوده  است متوقف میکند آرامش بسراغ بدن می آید و جسم احساس راحتی میکند.
 
ساعت بیست و چهار: زمان خواب سلولهای پوست  بی وقفه فعالیت میکنند. حتی بیشتر از آن چیزی که صبح انجام میدادند.نخستین تصویر خواب ورویا در همان ساعات اولیه پدید می آید.
 
ساعت یک:بازدهی در پایین ترین حد قرار دارد .در این ساعت حتی کسانی که شب کار هستند وعادت به شب کاری دارند، خوابشان میگیرد. دقت کم میشود چون بدن واعضای بدن خودرا برای خوابیدن آماده میکنند.
 
 ساعت دو:کسانی که رانندگی میکنندباید دقت بیشتری داشته باشندچون قدرت دید کم میشود وسرعت عمل وعکس العمل کم میشود بهمین دلیل بیشتر تصادفات در این ساعت اتفاق میافتد.
 
ساعت سه:هم بدن هم روح در تاریک ترین حالت قرار دارند. تر شح هورمون ملاتونین کم ونامنظم میشودو کسانی که تعادل روحی ندارند این ساعت خطر ناک تر عمل میکنند.وبیشتر خودکشی ها در این ساعت است.
 
ساعت چهار:با زیاد شدن ترشح هورمون ها. بدن انرژی میگیرد واحتمال سکته های قلبی بین ساعت چهار  تا شش افزایش میابدفشار خون به بالاترین حد میرسد ورگها تنگتر میشود.در این ساعت میزان زایمانها بیشتر است.
 
 ساعت پنج: زیاد شدن هورمونها در بدن حدوداً شش برابر روز . فرد را برای فعالیت آماده میکند .بدن به حرکت در میآید و دوباره روز جدیدی آغاز میشود.
 
 
 
تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن
 
داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.
 
برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:
 
ساعت 9 تا 11 شب: زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.
 
ساعت 11 تا 1 شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.
 
ساعت 1 تا 3 نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا ، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.
 
ساعت 3 تا 5 صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.
 
ساعت 5 تا 7 صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.
 
ساعت 7 تا 9 صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت 6 و 30 دقیقه میل کنند.
 
کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند، بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها، ساعت 7 و 30 دقیقه می باشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت 9 تا 10 صبح صبحانه بخورند.
 
دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب، باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند.
از نصفه های شب تا ساعت 4 صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.
 
در ایام تعطیل، بسیاری افراد تا دیر وقت بیدار می مانند و بعد از اتمام تعطیلات، با خستگی به سر کار می روند، چون اعمال بدنشان دچار سردرگمی شده است و نمی داند چه باید انجام دهد.
 
پس همیشه، زود بخوابید و خواب آرامی داشته باشید.

 
 
 
/ 0 نظر / 26 بازدید