تکنولوژی جدید درمان درد استخوان

 

 

  
 
 
 
 
 
عنوان ایمیل:
 
جدید ترین روش درمان دردهای استخوانی
 
 
با توجه به اینکه همه ما افراد بسیاری را در پیرامون خودمان میشناسیم که از دردهای مزمنی نظیر آرتروز، دیسک گردن، دیسک کمر، میگرن و... رنج میبرند تصمیم گرفتم تا برای آشنایی شما عزیزان با یکی از بهترین روشهای درمانی این دردها که شاید در کشور ما تا حدودی ناشناخته باشد (روش مگنتولیزرتراپی) بگویم. امیدوارم که با خواندن این ایمیل هم اطلاعات مفیدی کسب کنید و هم اگر در اطراف خود کسانی را میشناسید که مبتلا به چنین بیماریهایی هستند آنها را برای استفاده از این روش راهنمایی کنید.
مگنتولیزرتراپی
امروزه در درمان بسیاری از بیماریها از روش های جایگزین مانند طب سوزنی، هومیوپاتی (طب کل نگر)، کایروپرکتیک (درمان با استفاده از مانورها و حرکات خاص) و داروهای گیاهی و... استفاده میشود تا جلوی عوارض و صدمات ناشی از درمان به روش طب کلاسیک (استفاده از داروهای شیمیایی و جراحی) کاسته شود.
از حدود 40 سال پیش در شوروی سابق از لیزر در درمان بیماریها استفاده کردند که بتدریج با تکمیل این علم نتایج شگفت آوری حاصل شد. در کنار آن استفاده از مغناطیس که ریشه در طب باستان دارد با کشف خاصیت electro pulsemagnetic اثر بخشی آن در خصوص بیماریهایی که طب کلاسیک در درمان آن موفقیت کافی نداشت مشخص گردید. با اقبال مجامع پزشکی دنیا به این روش هر روز بیش از پیش راجع به آن بحث میشود. دانشمندان با به کارگیری توانایی های لیزر و مغناطیس و ترکیب آن دو با یکدیگر به تکنولوژی و روش درمانی نوینی دست یافتند که آن را مگنتولیزرتراپی میگویند.
مگنتولیزرتراپی روشی است که در آن با استفاده از لیزر و میدان مغناطیسی، سعی شده است تا فعالیت مختل شده سلول را به وضعیت عادی برگردانند. اساس درمان در این روش بر روی سلولها بوده بطوریکه اختلال عملکرد سلول بیمار، در این روش اصلاح شده و سلول به تدریج به فاز فعالیت فیزیولوژیکی خود برگشته و مشکل بیمار بصورت ریشه ای درمان میشود. به همین دلیل برای درمان بیماری نیاز به جلسات مکرر می باشد تا در هر جلسه قسمتی از اختلال عملکردی سلول برطرف شود و بافت وضعیت فیزیولوژیکی خود را بازیابد. طیف وسیعی از بیماریها در روش مگنتولیزرتراپی قابل درمان می باشد که در دنیا در حال انجام است مانند:
·        بیماریهای گوش و حلق و بینی
·        بیماریهای زنان
·        دردهای عضلانی و استخوانی
·        بیماریهای مفاصل
·        بیماریهای قلب و عروق
·        و...
استفاده از این روش بجز در چند مورد محدود هیچگونه منع مصرف (کنتراندیکاسیون) ندارد و تقریباً برای همه بیماران قابل استفاده است. لازم بذکر است بدون عارضه بودن این روش درمانی، مورد تائید مجامع علمی از جمله FDAو CE و سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است.
 
 
مگنتولیزرتراپی در ایران
تکنولوژی و دانش این روش درمانی از حدود 6-7 سال پیش در کشور ما وارد شده است که آنهم در کل کشور به تعداد انگشتان دو دست نمی رسد. در تهران "مرکز جامع پزشکی توانبخشی جسمی حرکتی شفا" مرکزی است که به عنوان نمونه میتوان به آنها اشاره نمود. مرکز توانبخشی شفا به طور اختصاصی برای این منظور فعالیت میکند و فعالیت اصلی آن روش مگنتولیزرتراپی است اما مراکزی هم هستند که در کنار دیگر خدمات پزشکی که ارائه میکنند از این روش هم تا حدودی (بسته به نوع امکاناتشان) استفاده میکنند. بنابراین می توان گفت مرکز توانبخشی شفا به طور تخصصی تر روی این روش تمرکز دارد و از این جهت بر دیگر مراکز ارحجیت دارد. به هر حال این دانش هم اکنون در کشور ما نیز وارد شده است اما نه در تمامی حیطه کاربردی آن بلکه گستره آن، بیمارانی که بیشتر در بیماریهای روماتولوژی، جراحی اعصاب مثل دیسکوپاتی کمری همراه با درد سیاتیک و بیماران با دیسکوپاتی گردنی همراه با انتشار درد به دستها (سندروم گردنی)، بیماری سندرم کارپال تونل (اختلال در غلاف عصبی عروقی مچ دست همراه با کاهش کارایی انگشتان دست)، ارتوپدی مثل بیماران با مفاصل آرتروتیک بخصوص آرتروز زانو بوده است.
در اینجا آدرس و تلفن مرکز توانبخشی شفا را برای شما عزیزان آورده ام تا در صورت نیاز بتوانید با آنجا تماس گرفته و بیشتر با خدمات آن آشنا شوید.
 
مرکز جامع پزشکی توانبخشی جسمی حرکتی شفا:
·        آدرس از سمت خیابان ولیعصر: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، کوچه سی و ششم، مجتمع ولیعصر 2، طبقه 4
·        آدرس از سمت خیابان گاندی: تهران، ابتدای خیابان خالد اسلامبولی، روبروی خیابان سی و هفت، مجتمع ولیعصر 2
·        تلفن: 88647604 – 88647605 – 88647729 - 021 
 
 
نمونه های واقعی از بیماران (گرفته شده از سایت مرکز توانبخشی شفا)
1.    خانم (پ – ا) 60 ساله، آرایشگر ساکن تهران خیابان پیروزی: از 30 سال پیش به آرایشگری اشتغال داشته است که از چند سال قبل به تدریج دچار کاهش فعالیت انگشتان دست شده بطوریکه دیگر نمیتواند قیچی و شانه را در دست بگیرد. در مراجعه به پزشک و پس از اقدامات پاراکلینیک تشخیص سندروم کارپال تونل داده میشود و توصیه به جراحی میگردد. به گفته بیمار چون چند نفر از دوستانش همین جراحی را کرده اند و راضی نمیباشند ایشان هم جراحی نکرده است. درمان بیمار به روش مگنتولیزرتراپی طی پانزده روز انجام شد از روز دهم به بعد اقدام به اصلاح و گرفتن قیچی و شانه کرد که از این بابت بسیار خوشحال و راضی بود.
 
2.    خانم (م – ع) 49 ساله، متخصص زنان و زایمان ساکن تهران خیابان تهرانپارس: خانم دکتر دچار دیسکوپاتیL5   ,L4 بودند که جراحان اعصاب توصیه به توقف فعالیت جراحی های ایشان و نیز استراحت مطلق به مدت حداقل یک ماه کرده بودند که ایشان نیز اجرا نموده بود، ولی پس از یک ماه استراحت نیز مجداداً دچار درد بود و امکان فعالیت مناسب را نداشت که نهایتاً توصیه به جراحی دیسک کمر شده بودند. خانم دکتر در گذشته نیمی از روز را در بیمارستان اقدام به جراحی و زایمان میکرد و نیم دیگر را نیز به اداره یک مطب شلوغ با حدود 70 – 60 نفر بیمار می پرداخت و از عدم فعالیت خود در طی یک ماه گذشته بسیار ناراضی بود. درمان ایشان آغاز شد، پس از هفته اول ویزیت بیماران از سر گرفته شد و بعد از هفته دوم جراحی های ایشان در بیمارستان نیز شروع گردید. در هفته سوم درمان بعلت یک جراحی سنگین زنان در بیمارستان دوباره درد کمر شروع شد. توصیه شد از جراحی هایی که نیاز به پوزیشن خاصی دارد که مدت زمان طولانی به کمر فشار وارد میشود پرهیز کند. نهایتاً بعد از 25 جلسه درمانی ایشان فعالیت عادی را از سر گرفتند.
 
3.    خانم (ف - ر) 45 ساله، خانه دار ساکن تهران خیابان میرداماد: همسر ایشان پزشک متخصص داخلی است. بیمار در حالی که یک نفر زیر بغلش را گرفته بود و به شدت گریه می کرد بصورت خمیده وارد مطب شد. امکان نشستن روی صندلی را نداشت. درد بیمار از دو سال پیش شروع شده و طی چند ماه اخیر شدت یافته بود. بیمار اظهار میدارد که همسرشان (پزشک) با کورتون و مسکن درد ایشان را کنترل میکرده که دیگر بیمار خسته
/ 0 نظر / 26 بازدید