نوشیدن یک لیوان شیر حافظه را تقویت می کند

مجله سلامت

 

 

نوشیدن یک لیوان از این نوشیدنی،حافظه را تقویت می‌کند

http://www.foodna.ir/foodnasd_content/media/image/2011/10/2789_orig.jpg

 


این بررسی هم چنین نشان داد افرادی که مرتب از این نوشیدنی می‌نوشند به طور کلی رژیم غذایی سالم‌تری دارند اما خاصیت این نوشیدنی مفید به طور مستقیم به مغز می‌رسد...


کارشناسان می‌گویند: نوشیدن حداقل یک لیوان شیر در روز نه تنها ریزمغذی‌های اصلی و ضروری را به بدن شما می‌رساند بلکه درعین حال تاثیر مثبتی بروی مغز و کارآیی ذهنی دارد.

در یک مطالعه جدید معلوم شد افراد بزرگسالی که بیشتر از شیر و فرآورده‌های آن استفاده می‌کنند در مقایسه با افرادی که شیر نمی‌نوشند در تست‌های کارآیی مغز و حافظه خیلی بهتر عمل می‌کنند و بازده مطلوب تری دارند.

به گزارش شبکه خبری ای بی سی، متخصصان دانشگاه ماین پس از مطالعه روی بیش از 900 مرد و زن 23 تا 98 ساله و با انجام مجموعه‌ای از تست‌های مغزی به نتایج فوق دست یافتند.

این متخصصان در عین حال مقدار مصرف شیر را در شرکت کنندگان بررسی کردند. در نهایت معلوم شد احتمال شکست خوردن در آزمون‌های فوق در بین افرادی که عادت به نوشیدن شیر دارند 5 برابر کمتر است.

این بررسی هم چنین نشان داد افرادی که مرتب شیر می‌نوشند به طور کلی رژیم غذایی سالم‌تری دارند اما خاصیت این نوشیدنی مفید به طور مستقیم به مغز می‌رسد.

علاوه بر این، کلسیم که نقش اساسی در شکل ‌گیری و استحکام استخوان‌ها و سلامت دندان‌ها دارد، از مهم ترین ترکیبات موجود در شیر است. فسفر نیز که برای بسیاری از واکنش‌های شیمیایی بدن و فعال کردن آنزیم‌ها لازم است و در رشد و ترمیم بافتی دخالت دارد، جزو املاح مهم موجود در شیر است و به غیر از آن سدیم و پتاسیم که در تنظیم اسیدی و بازی بودن سلول‌های بدن نقش ایفا می‌کنند با مصرف شیر به میزان مناسبی وارد بدن می‌شوند.

درعین حال مطالعات زیادی وجود دارند مبنی بر این که مصرف شیر و لبنیات، خطر بیماری‌های قلبی ‌عروقی را کاهش می‌دهد. مردانی که بیشتر از دیگران شیر مصرف می‌کنند، کمتر دچار حملات قلبی می‌شوند. همچنین مصرف شیر کم‌ چرب به دلیل سرشار بودن از کلسیم میزان کلسترول بد را در خون کاهش داده و میزان کلسترول خوب را بالا می برد، اما فراموش نکنید که منظور از شیر در این مورد نوع کم چرب آن است.
این مطالعه در مجله «اینترنشنال دایری» به چاپ رسیده است.
 

 

 

نکاتی مهم برای نگه داری و تمیزی پاها

 


در این نوشتار قواعد مهمی را برای ورزشکاران، چه آماتور و چه حرفه ای، بیان می‌کنیم که با رعایت آنها، پاهای سالمی خواهند داشت.

ورزشکاران: حواس تان به نکات ریز مراقبت از پا باشد

پاهای ما تمام وزن بدن مان را تحمل می‌کنند. هنگام انجام انواع تمرینات ورزشی مانند دویدن ساده، پاها به طور ویژه ای مانند ضربه گیر عمل می‌نمایند و در هر گام بلند، آسیب ها را تاب می‌آورند؛ بنابراین تا جایی که ممکن است باید از این اعضای مهم مراقبت کرد.

مراقبت از پاها
کفش های ورزشی مناسب ضامن سلامت پاها هستند

مراقبت از پاها
•از پاشویه که پوست را نرم و حساس می‌کند، اجتناب کنید. خیلی بهتر است که قبل از دویدن طولانی مدت و مهم، شب قبل پاهای تان را بشویید.

•همیشه با دقت پاهای تان را خشک کنید، خصوصاً فاصلۀ بین انگشتان پا را.

•هر نوع جراحت و زخمی را که موجب تولید قارچ (قرمزی، خارش، پوسته شدن...) می‌شود، فوراً درمان کنید.

•ناخن های انگشت های پای تان را به طور مرتب کوتاه کنید، اما نه خیلی کوتاه تا به خاطر کوتاه کردن بیش از حد، انگشت پای تان در کفش ورزشی زخم نشود.

•به طور مرتب، به وسیلۀ سنگ پا، هر گونه برجستگی و پینه را از کف پای تان بزدایید.

•قبل از دویدن، تمام نواحی حساسی را که در معرض برخورد و ضربه قرار دارند، به وسیلۀ باند یا پانسمان بپوشانید.

•اگر پای تان تاول زده است، قسمت تاول زده را به وسیلۀ پانسمان مخصوص یا گاز آغشته به وازلین، بپوشانید.

•بهتر است کفش هایی از جنس کتان بپوشید، این نوع کفش ها تا و چین کمتری می‌خورند.

کفش های ورزشی مناسب ضامن سلامت پاها هستند
بعد از ورزش کردن، پاها متورم می‌شوند. بنابراین برای انتخاب کفش مناسب، باید موارد زیر را رعایت کنید:
کفش را نیم سایز بزرگتر از اندازۀ پایتان انتخاب کنید.

برای خرید کفش، آخر روز را انتخاب کنید، از ساعت 5 بعد از ظهر به بعد.

کف پای تان باید در کفش ثابت باشد، اما انگشتان تان باید بتوانند حرکت کنند.

بند کفش های تان را خیلی محکم نبندید (بهتر است بند کفش تان بزرگ، محکم و از جنس کتان باشد).
برای انتخاب کفش های ورزشی مناسب:
• بهتر است کفی کفش تان قابل تعویض و متحرک باشد تا راحت تر خشک شود.

•هنگام خرید کفش، کفش قبلی تان را هم همراه خود ببرید زیرا فرسایش آن نشان می‌دهد که چه نوع کفشی برای پاهای شما مناسب تر است.

•استفاده از پاشنه های ضد ضربه اجباری نیست، اما برای ورزشکاران حرفه ای توصیه می‌شود.

•با کفش های نو، به مدت خیلی طولانی ندوید. به پاهای تان زمانی را برای "سازگاری" بدهید.

•کفش ها، جزء وسایل شخصی محسوب می‌شوند. آنها را به دیگران قرض ندهید.

•به محض اینکه کفش های تان کهنه و فرسوده شدند، عوض شان کنید زیرا کفش های ورزشی آسیب دیده، باعث سایش، تاول و حتی التهاب تاندون ها می‌شوند.

•بعد از هر بار دویدن، کفش های تان را باز بگذارید تا هوا بخورند و خشک شوند.


برای انتخاب کفش می‌توانید با پزشک تان یا متخصص پا مشورت کنید، آنها می‌توانند توصیه های لازم و ضروری را برای خرید کفش مناسب برای شما داشته باشند.
 

 

 

 

 

پیشنهاد غذا برای بی اعصاب ها

 

حالا زمانی است که آن را فراموش کنید، چون اگر شما غذاهای درست را داخل بشقاب بگذارید و وقتی عصبی هستید آن‌ها را بجوید اعصاب‌تان آرام می‌شود.بنابراین وقتی عصبی هستید از این غذاها بخورید...

برای خانم‌های جوان/ شیر کم چرب

شیر با چربی کم منبع بسیار مناسبی از کلسیم است و هیچ ماده‌ای که مانع جذب کلسیم در بدن شود در آن وجود ندارد. یعنی عمده کلسیم شیر به همان جایی می‌رود که باید برود. وجود کلسیم برای عملکرد عضلات، انتقال عصبی و گردش خون ضروری است. جریان خون سالم و عملکرد عضلات و اعصاب برای کاهش فشار عضلانی ضروری است.

از سوی دیگر یک لیوان شیر می‌تواند علائم پراسترس دوران قاعدگی مثل اختلالات خلقی، اضطراب و حساسیت را کاهش دهد. نتایج تحقیقی که در ژورنال بیماری‌های داخلی به چاپ رسیده نشان می‌دهد، زنانی که 4 لیوان یا بیشتر شیر کم چرب در روز می‌خورند تا 46 درصد کمتر دچار مشکلات اعصاب‌خرد کن دوران قاعدگی می‌شوند(در مقایسه با زنانی که در هفته فقط یک بار شیر می‌خورند).

برای آنکه ساعت‌ها سرحال باشید/ جو

کربوهیدرات باعث می‌شود، مغز سروتونین بیشتری تولید کند. این میانجی شیمیایی خوشحالی زمانی که ما شکلات تلخ هم می‌خوریم تولید می‌شود. هر چقدر بدن شما آرام‌تر کربوهیدرات جذب کند جریان سروتونین در بدن باثبات‌تر خواهد بود. نتیجه این‌که شما به‌مدت طولانی‌تری حس و حال بهتری خواهید داشت.

نان جو(چه بهتر که آرد آن فرآوری نشده باشد) غنی از فیبر است و انواع غیرفرآوری شده آن آرام جذب شده و علاوه بر کربوهیدرات سالم، منگنز، سلنیوم و منیزیم مورد نیاز بدن را نیز تامین می‌کند. اگر نان جو را با کمی مربا بخورید سروتونین سریع‌تر آزاد می‌شود. اگر می‌دانید که روز سختی را در پیش خواهید داشت از خوردن غذاهای فرآوری شده مثل شکر یا کیک‌های شیرینی خودداری کنید چون این مواد‌غذایی بسیار سریع جذب شده و بعد بلافاصله شما با احساس نیاز مجدد به غذاهای شیرین روبه‌رو خواهید شد. درصورتی که نان جوی ضخیم بسیار کندتر و دیرتر جذب می‌شود و در عین بالا نگه داشتن سطح سروتونین به‌مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه خواهد داشت اما اگر 2دقیقه بیشتر برای صبحانه وقت ندارید خوردن نان و مربا یا عسل بهترین گزینه خواهد بود.

ظهر

ناهار: برای مقابله با استرس یک نان حاوی آرد فرآوری نشده را تست کرده و در کنار یک فنجان اسفناج، یک برش مرغ پخته یا کبابی و سیب‌زمینی میل کنید. برای نوشیدنی خوردن آب‌پرتقال رقیق شده(نصف لیوان آب پرتقال و نصف لیوان‌ آب معدنی) مفید است.

میان وعده: 2‌تکه نان جو و یک قاشق غذاخوری کره بادام.

شب

شام: یک تکه ماهی سالمون گریل شده با سالسا آووکادو- سیب‌زمینی را امتحان کنید(یک چهارم آووکادو، سس سالسا و مقداری اسفناج).

میان‌وعده: سه تکه شکلات تلخ(دست‌کم 70‌درصد) و یک لیوان شیر کم‌چرب.


هم قوی شوید هم خونسرد/پرتقال

مصاحبه شغلی دارید یا باید جلوی چند نفرصحبت کنید؟ یک لیوان آب پرتقال یا یک پرتقال پوست‌کنده بخورید. ماده جادویی ویتامین C است. اخیرا مطالعه‌ای در ژورنال روان‌شناسی دارویی آلمان به چاپ رسیده که در آن محققان از 120 نفر خواستند در حضور جمع سخنرانی کنند. آن‌هایی که 3هزار میلی‌گرم ویتامین C خورده بودند استرس کمتری داشته و سطح کورتیزول(هورمون استرس) خون آن‌ها سریع‌تر به حالت طبیعی برگشته بود. علاوه‌بر این ویتامین C یک تقویت‌کننده شناخته شده سیستم ایمنی است.

ماهی سالمون

هورمون‌های استرس یک دشمن بزرگ دارند و آن اسیدهای چرب امگا3 است. نتایج مطالعه‌ای که در ژورنال دیابت و متابولیسم به چاپ رسیده نشان می‌دهد رژیم غذایی غنی از امگا3 از افزایش شدید سطح آدرنالین و کورتیزول در بدن جلوگیری می‌کنند. نتایج مطالعه دیگری که در ژورنال انجمن پزشکی به چاپ رسیده نشان می‌دهد امگا3 خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد بنابراین دست‌کم 2بار در هفته 100 گرم ماهی به‌خصوص ماهی سالمون و تن بخورید. ماهی دوست ندارید؟ یک منبع دیگر امگا3 تخم مرغ، ماست، شیر و محصولات سویا هستند.

برای آنکه از میگرن فرار کنید/اسفناج

منیزیم ماده‌ای است که عصبانیت دیوانه‌وار را آرام می‌کند. نخست این‌که این ماده معدنی می‌تواند سطح استرس را کاهش داده و بدن شما را در شرایط آرامش طولانی‌ مدت قرار دهد. نرسیدن مقدار کافی منیزیم به بدن می‌تواند باعث بروز خستگی و سردردهای میگرنی ‌شود. متاسفانه آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد از هر 10 نفر، 7 نفر مینزیم کافی دریافت نمی‌کنند. شاید به همین دلیل است که همه‌مان آدم‌های غرغرویی هستیم. خوردن تنها یک فنجان اسفناج 40 درصد منیزیم روزانه مورد نیاز شما را تامین خواهد کرد بنابراین بهتر است به‌جای کاهو در ساندویج یا سالاد اسفناج بریزید.

 

 

مراقبت های روزانه از موهای سفید


با افزایش سن، وضع موها تغییر می‌کند. خشک تر، کدر تر و سفید می‌شوند، حتی ممکن است شروع به ریختن هم بکنند...نگران نباشید، با رعایت یکی سری اصول مراقبتی مناسب، موهای خشک و کدر، درخشش خود را بازمی‌یابند. با کمی پوشش می‌توان موهای سفید را هم پنهان کرد. و این در حالی است که هنگام ریزش مو، باید با احتیاط عمل کرد.

مراقبت های ویژه برای موهایی که پیر شده اند
با افزایش سن، موها به شدت شکننده و حساس می‌شوند. با پوست سر باید با ملایمت ویژه ای رفتار کرد.
هنگام شامپو زدن موها، با انگشت تان پوست سر را مالش ندهید. کمی شامپو روی موهای خیس تان بمالید، بگذارید حدود سی ثانیه، کف روی موهای تان باشد و به آهستگی نفوذ کند! سپس با آب فراوان موها را آب کشی نمایید. مالش دادن با انرژی زیاد، بی فایده است.

از نوعی شامپوی ملایم و متناسب با جنس موهای تان استفاده کنید.
توصیه نمی‌شود که دو بار پشت سر هم موهای تان را شامپو بزنید! این کار بیهوه فقط به موهای تان صدمه می‌زند.
از شامپوهای ضد شوره فقط هر پانزده روز یک بار استفاده کنید زیرا این نوع شامپوها می‌توانند به پوست سرتان آسیب بزنند.

بعد از شامپو زدن، از نرم کننده استفاده کنید، خصوصاً اگر موهای تان خشک است.

برای خشک کردن، موهای تان را در یک حولۀ خشک و گرم ببندید، اما نباید با شدت آنها را ماساژ دهید.
تا جایی که ممکن است از استفاده از سشوار اجتناب کنید، در صورت لزوم از پایین ترین دمای سشوار بهره ببرید.
حواس تان باشد که از یک شانه با دندانه های بزرگ استفاده کنید، در غیر این صورت موهای تان کنده خواهند شد. به همین خاطر، از مدل موهای بسته اجتناب کنید. (گیس، بیگودی، دم اسبی)

موهای تان را نه زیاد شانه کنید، نه زیاد برس بکشید، تا پوست سرتان آسیب نبیند و غده های تولید سبوم تان تحریک نشوند، اگر این غده ها تحریک شوند، سبوم بیشتری تولید می‌کنند که در این صورت احتمال ریزش مو افزایش می‌یابد.

تغذیه ای سالم و متعادل برای خود انتخاب کنید.
و در آخر، موهای تان را به طور منظم کوتاه کنید تا نیرویی تازه بیابند!
در مقابل موهای سفید چه می‌توان کرد؟
بنابر وراثت ژنتیکی تان، موهای شما دیر یا زود سفید خواهند شد. اگرچه مبارزه با این شرایط طبیعی غیرممکن است، اما می‌توان با تغییر مدل مو، کاری کرد که موهای سفید کم تر قابل دیدن باشند، یا می‌توان به مش یا سایر روش های رنگ آمیزی مو متوسل شوید. علاوه بر این، همیشه مراقب باشید که از محصولات ملایم تر استفاده کنید و بین شستشوی موهای تان فاصله بگذارید.

خوب است بدانید: موهای سفید نشانۀ سلامت استخوان ها هستند. در واقع، به نظر می‌رسد که پیدایش زودرس موهای سفید، قبل از چهل سالگی، نشان دهندۀ حساس و شکننده بودن استخوان هاست. اگر شما این وضعیت را دارید، با استفاده از اقدامات احتیاطی و مشورت با پزشک تان، می‌توانید از بروز پوکی استخوان جلوگیری کنید.

حواستان به ریزش موها باشد!
هدف این است که از ابتدای ریزش موها، این روند محدود شود.
یائسگی دورۀ ویژه ای است که احتمال ریزش مو در آن وجود دارد. در واقع، فولیکول های مو حاوی دریافت کننده های استروژن هستند، استروژنی که در سلامت مو مؤثر است. از همین روست که درمان هورمونی جایگزین یائسگی می‌تواند درمان مؤثری در مقابل ریزش مو در دورۀ یائسگی نیز باشد. فر کردن و دیگر تکنیک های خشن روی موها، برخی داروها (مانند شیمی درمانی)، برخی بیماری ها (مانند تاسی)، پرکاری تیروئید، کم خونی، کاهش وزن شدید و استرس، عوامل مستعد دیگری هستند که می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

مشورت با پزشک تان یا متخصص پوست می‌تواند باعث شناسایی علت ریزش موها شود، البته این در صورتی است که در تمام موارد ریزش مو شدید باشد. درمان هایی مانند مینوکسیدیل، کاشت مو و روش های استتار مو نیز وجود دارند.

 

بدوید!
7 دلیل دیگر برای تان می‌آوریم تا راضی شوید به دویدن. باید گفت که دویدن ورزشی است که در هر شرایطی می‌توان آن را انجام داد و امکان تمرین آن برای همه فراهم است...

7 دلیل منطقی و قانع کننده برای شروع دویدن

دویدن ورزش بسیار ساده ای است که امکان تمرین آن برای همه فراهم است. ضمناً این ورزش فواید متعددی برای سلامت ورزشکارانی که می‌دوند، دارد.

دویدن مانع از ابتلا به سرطان می‌شود
از لحاظ علمی دررابطه با بی تحرکی ثابت شده است که افرادی که می‌دوند کمتر از بقیه دچار سرطان می‌شوند. به طور مثال، در بین زنانی که تحرک ندارند، خطر ابتلا به سرطان سینه دو برابر ورزشکاران است. از آنجایی که دویدن به هضم و گوارش غذا کمک می‌کند (دیواره های رودۀ بزرگ کمتر در معرض عوامل سرطان زا قرار می‌گیرند)، افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند، به میزان قابل توجهی کمتر از دیگران مبتلا به سرطان ها کولون می‌شوند.

دویدن یک خواب آور خوب طبیعی است
به طور کلی ورزش، باعث خواب می‌شود و کیفیت آن را بهبود می‌بخشد، البته به شرطی که در ساعت های نزدیک به زمان خواب انجام نشود. از همین رو به افرادی که دچار مشکلات خواب هستند، توصیه می‌شود که بدوند.

دویدن خلق و خو را هم بهبود می‌بخشد
دویدن با آزاد کردن برخی مواد در مغز مانند آندورفین و سروتونین، ورزشی است که خلق و خوی ورزشکارانش را بهبود می‌بخشد. دویدن به افراد افسرده این امکان را می‌دهد که مصرف داروهای روان درمانی را کاهش دهند.

دویدن در مقابل آرتروز
این واکنش کاملاً مکانیکی است. دویدن عضلات و استخوان ها را تقویت می‌کند و همچنین مفاصل را بهبود می‌بخشد. در نتیجه، دویدن خطر ابتلا به آرتروز را کاهش می‌دهد.

دویدن پوکی استخوان را به تأخیر می‌‌اندازد
دویدن به تولید مجدد استخوان ها کمک می‌کند. بنابراین استخوان ها، محکم تر و مقاوم تر خواهند بود، و این امر در به تأخیر افتادن پوکی استخوان سهیم است. پوکی استخوان بیماری است که تقریباً 20% زنان یائسه را مبتلا می‌کند...

دویدن برای پیشگیری از ابتلا به دیابت
دیابت نوع 2 بیماری است که امروزه شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است. دویدن، و به طور کلی ورزش کردن، روش بسیار خوبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است، خصوصاً در بین کسانی که عوامل ایجاد این بیماری (سابقۀ فامیلی، اضافه وزن و...) را در خود دارند.

دویدن برای مبارزه با بیماری های قلبی عروقی
توجیه این مورد بسیار ساده است، دویدن به تمام عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی حمله می‌کند. دویدن منظم میزان کلسترول خوب خون را افزایش می‌دهند، فشار خون را پایین می‌آورد و باعث کاهش وزن خصوصاً چربی های شکمی (اندازۀ دور کمر) و اضطراب می‌گردد. دویدن، با حمله به تمامی این عوامل خطرزا، آثار بسیار مفیدی در مبارزه با بیماری های قلبی عروقی از خود نشان داده است.

/ 1 نظر / 22 بازدید
لیلا

باسلام مطالب بسیار اموزنده و زیبا بود از شما متشکرم که این آگاهی ها را به هم وطنان خود میدهید. با ارزوی سلامتی و شادکامی برای شما