تغذیه /بهداشت /سلامت

با خود فکر می کردم که آیا بهتر نیست تجربیات خودم را در خصوص مواد غذائی بنویسم و در اختیار عزیزان قرار بدهم .این بود که قلم را از عرفان به غذا بر گرداندم .باشد که نقطه اثری در زندگی همنوعانم باشد

مطالبی برای سلامت جسم و روان
نویسنده : ایوب تفرشی نژاد - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۳

 

 

http://foodstamp.nal.usda.gov/fs_recipes/imgs/CA/Italian_Broccoli_and_Pasta.jpg

پیش شرط های رستوران رفتن

در اکثر رستوران‌ها هر پرس غذا کلی حجم و کالری دارد و بدتر اینکه حجم یک پرس غذا برای مرد و زن و پیر و جوان و حتی کودک، یکسان است. اضافه وزن و چاقی از دم‌دستی‌ترین پیامدهای تغذیه مکرر با غذاهای رستورانی است. اما شما خودتان می‌توانید مراقب سایز غذایی که سفارش می‌دهید، باشید. می‌پرسید چه‌طور؟ با «پوستر» این هفته همراه شوید....
1.فکر کنید

به اینکه چه بخورید و چه زمانی را به این موضوع اختصاص بدهید، خوب فکر کنید. تنها هنگامی غذا بخورید که واقعا گرسنه هستید. در ضمن، غذایی را که انتخاب می‌کنید، باید غذایی باشد که به بهبود وضعیت تغذیه‌ای‌تان کمک کند.
2.شریک شوید
اگر حجم غذایی که در رستوران مورد علاقه‌تان سفارش می‌دهید زیاد است، به جای دو تا غذا یکی سفارش بدهید و آن را با همراه‌تان (دوست یا همسر) شریک شوید. در به کار بستن این عادت غذایی هم اصلا خجالت نکشید. شما با این کار به سلامت خودتان خدمت می‌کنید، نه خیانت!
3.ذخیره کنید
توصیه سوم این است که از پیشخدمت رستوران یک ظرف یکبار مصرف بگیرید و نیمی از غذای‌تان را همان ابتدا برای وعده بعدی جدا کنید و همراه خودتان ببرید.
4.ورزش کنید
اگر در یک وعده، غذای زیادی میل کردید، بیشتر به بدن‌تان حرکت دهید تا میزان کالری مصرفی‌تان افزایش یابد.
5.باهوش باشید
غذاهایی را انتخاب کنید که به جای کالری زیاد، ارزش تغذیه‌ای زیادی دارند. با این اقدام، نه تنها وضعیت تغذیه‌ای خودتان را بهبود می‌بخشید، بلکه کالری کمتری نیز دریافت خواهید کرد.پیشنهـاد به رستـوران‌دارهـا
توصیه ما به شما عزیزان آن است که حداقل در سه سایز متفاوت غذاهای خود را سرو کنید، مردانه، زنانه و بچگانه تا هم در مصرف مواد غذایی اسراف نشود و هم زمینه‌های چاقی در جامعه به پایین‌ترین حد ممکن برسد. به این ترتیب شما در بهبود وضعیت سلامت جامعه‌تان قدم بزرگی برداشته‌اید آن هم با به کار بستن یک راهکار کوچک، کم‌هزینه و البته مورد علاقه بسیاری از مردم که به دنبال رستوران‌هایی هستند که به سلامت مشتریان‌شان توجه ویژه‌ای دارند.
4 تـوصـیـه تـکـمـیـلـی
1.غذاهای سرخ‌کردنی را کمتر انتخاب کنید
2.میوه‌ها یا سبزی‌های تازه را حتما به وعده‌ غذایی‌تان بیفزایید
3.تکه‌های مرغ یا گوشت کباب شده را به جای همبرگر سرخ‌شده سفارش بدهید
4.به جای نوشابه، ماءالشعیر یا آب میوه گازدار یا آب یا دوغ کم‌چرب سفارش دهید

http://www.infodubaicity.com/topic_images/l1195724630.jpg

 

 

 

 

 

http://www.salamatiran.com/Images/News/Larg_Pic/22-4-1389%5CIMAGE634146192945301250.jpg

استراحت مطلق برای کمردرد ضرر دارد!

کمردرد عضوی از خانواده شایع‌ترین بیماری‌های جهان مانند سرماخوردگی، آلزایمر یا افسردگی به شمار می‌آید....

طبق یک آمار رسمی، شیوع سالیانه این بیماری در کشور 70درصد برآورد شده و گفته شده است که حدود 80درصد ایرانی‌ها دست‌کم برای یک بار در طول زندگی خود کمردرد را تجربه می‌کنند. می‌توان نتیجه گرفت این بیماری درصد مهمی را در میان 200میلیون بار مراجعه سالانه ایرانیان به پزشک تشکیل می‌دهد. کمردرد علت‌های مختلفی دارد. این در حالی است که در آغاز امر برای 85 درصد کمردردها دلیل روشنی پیدا نمی‌شود. پس باید چه کار کرد؟ دکتر محمدرضا گلبخش، متخصص ارتوپدی و فلوشیپ ستون فقرات و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران به این سوال پاسخ می‌دهد.
سلامت: فرض کنیم یکی از بیماران شما مبتلا به کمردرد است و از شما می‌پرسد: «آقای دکتر! من برای درد کمرم باید چه کار کنم؟» شما به او چه می‌گویید؟

خب، این سوال نشان‌دهنده نوع نگاه مردم به این بیماری است. آنها فکر می‌کنند کمردرد، کمردرد است و تفاوتی بین انواع کمردرد وجود ندارد. به انواع کمردردها به یک اندازه اهمیت می‌دهند یا برعکس، به انواع آنها به یک اندازه اهمیت نمی‌دهند.

سلامت: پس کمردردها با هم تفاوت دارند؟

دقیقا. در بیماری که کمردرد دارد، پزشک و بیمار باید به موارد بسیاری توجه کنند وگرنه نمی‌توان به یک تشخیص درست و علمی از وضعیت کمردرد بیمار رسید.

سلامت: یعنی کمردرد داریم تا کمردرد؟
بله، باید مراقب علایم خطر یا «پرچم قرمز» باشیم. اینکه آیا علامت‌های عصبی (مثل گزگز شدن یا کاهش حس پاها یا کاهش قوت عضلات) وجود دارد یا نه مهم است. اینکه بیمار از نظر سایر علایم همراه مانند کاهش وزن، تب یا تعریق بررسی شود، اهمیت دارد. باید دید آیا ضربه شدیدی (مانند سقوط از ارتفاع یا تصادف‌های رانندگی) به کمر بیمار وارد شده یا نه؟ همچنین باید به سن بیمار هم توجه کنیم.سلامت: یعنی کمردرد در سن‌های بالاتر خطرناک‌تر است؟

هم بیماران بالای 50 سال و هم بیماران زیر 15 سال در معرض خطر بیشتری هستند. کمردرد به‌خصوص در کودکان بسیار مهم است و نباید آن را به حساب بازی‌های بچه یا زمین خوردن او گذاشت.

سلامت: اگر بیماری دچار کمردرد شده باشد و هیچ کدام از علامت‌های خطر گفته شده در بالا را نداشته باشد، باید چه کار کند؟

به نکته جالبی اشاره کردید. تشخیص اینکه آیا بیمار این علامت‌های خطر را دارد یا نه، به عهده پزشک است. بیماران باید از خودداوری در این مورد پرهیز کنند. اما اگر پزشک بیمار را معاینه کند و مشخص شود هیچ یک از این علامت‌های خطر را ندارد، حتی نیاز به یک عکس ساده هم نداریم و بیمار اقدام‌های درمانی محافظتی را در پیش می‌گیرد.
سلامت: پس نیازی به اقدام‌های پرهزینه تشخیصی نیست؟

در مرحله اول، نه. متاسفانه این روزها تا کسی مبتلا به کمردرد می‌شود بلافاصله برای او ام‌آرآی درخواست می‌کنند. این کار درستی نیست. خوب است که بیماران نیز در این زمینه همکاری کنند و پزشکان را برای انجام اقدام‌های پاراکلینیکی تحت فشار نگذارند.

سلامت: خب، منظورتان از آن درمان‌های محافظتی که گفتید، چه بود؟

استفاده از پمادهایی مثل پماد فلفل، مسکن‌های موضعی و خوراکی یا داروهای شل‌کننده عضلانی. همچنین بیمار باید با اقدامات فیزیکی و ورزش از محل درد مراقبت کند.

 

http://ylym.files.wordpress.com/2008/05/back-pain.jpg
سلامت: چه مراقبت‌هایی؟

مراقبت‌هایی مثل گرم نگه داشتن منطقه، پرهیز از وارد کردن فشار اضافی یا استفاده از کمپرس گرم. همچنین ورزش‌های خاصی مانند استفاده از حمام آب گرم، جکوزی یا راه رفتن در استخر بسیار مفید است.

سلامت: استراحت مطلق چطور؟

ابدا. درگذشته چنین چیزی توصیه می‌شد اما امروزه از نظر علمی خلاف آن ثابت شده است. یعنی استراحت مطلق حتی برای بیماران ضرر هم دارد. بیماران باید تنها به مدت 24 ساعت در منزل به صورت مختصر (و نه مطلق) استراحت کنند. در طول این 24 ساعت بیمار باید فعالیت روزانه خود را انجام دهد.

سلامت: در این مدت بیمار می‌تواند سر کار برود؟

بله، نه تنها اجازه دارد بلکه برای او واجب است. چون در شرایط ابتلا به کمردرد هرچه بیمار دیرتر به سرکار برود و مدت بیشتری را در منزل استراحت کند، احتمال هرگز برنگشتن به سر کار و خانه‌نشین شدن وی افزایش خواهد یافت. بنابراین برخلاف گذشته، بیماران را سر کار می‌فرستیم اما نامه‌ای به آنها می‌دهیم که در محل کار رعایت حال‌شان را بکنند.

سلامت: رانندگی در شرایط کمردرد، ایرادی دارد؟

بله، رانندگی یکی از مواردی است که بیمار مبتلا در ایام مراقبت و درمان محافظتی باید از آن پرهیز کند. چون ریزضربه‌هایی که با فرکانس بالا و شدت کم در رانندگی به کمر وارد می‌آید باعث استمرار و حتی تشدید درد کمر خواهد شد.

سلامت: اگر بعد از این فعالیت‌ها کمردرد بیمار خوب نشد، چه؟

در بیشتر موارد خوب می‌شود. اگر نشد، بیمار باید برای بررسی‌های تخصصی مراجعه کند. اقدام‌هایی که در مرحله اول لازم نبود در این مرحله انجام می‌شود. اما اگر درد بیمار کاهش یافت، برای بیمار فیزیوتراپی درخواست می‌شود.

سلامت: بعضی از بیماران اعتقادی به فیزیوتراپی ندارند؟

اشتباه می‌کنند. نباید تنها در مدت جلسه فیزیوتراپی تمرین کنیم بلکه باید حرکات درست را از متخصص فیزیوتراپی بیاموزیم و آن حرکت‌ها را شب و روز در منزل انجام دهیم. در این صورت نتیجه فیزیوتراپی را می‌بینیم و به آن اعتقاد هم پیدا می‌کنیم.

سلامت: خیلی‌ها این پرسش را دارند که علت کمردردشان دیسک است یا سیاتیک؟

بله، این جمله را از خیلی از بیماران در مطب می‌شنویم. آنها سردرگم‌اند. سیاتیک نام یک عصب است. در بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای از بین مهره‌های کمر (که می‌تواند به علت‌های مختلفی باشد) به ریشه‌های عصب سیاتیک (در ناحیه کمر) فشار وارد می‌شود. در نتیجه بیمار دچار درد عصب سیاتیک می‌شود. اگر بیماری این دو کلمه را پشت سر هم از پزشکان می‌شنود، باید بداند معنی هر دو کلمه یکی است. البته باید عرض کنم فتق دیسک کمر فقط یکی از علت‌های کمردرد است.

سلامت: آیا باید بیماران مبتلا به فتق دیسک را جراحی کرد؟

در مواردی که ضرورت علمی دارد، یعنی کمتر از 5 درصد موارد، باید آنها را جراحی کرد. جراحی غیرضروری، اثر مخرب‌تری بر درد بیمار دارد. جراحی لزوما باعث بهتر شدن نمی‌شود. از نظر علمی بهتر است به دیسک بین مهره‌ای بیمار فرصت بدهیم به صورت طبیعی و خود به خود بهبود یابد. البته تاکید می‌کنم بعضی وقت‌ها هم وضعیت فتق دیسک بیمار به‌صورتی خواهد بود که جراحی فوری ضرورت می‌یابد.

سلامت: کمردرد پیشگیری هم دارد؟

از نظر علمی، روش پیشگیرانه صددرصدی وجود ندارد اما اصلاح شیوه زندگی، شیوه راه رفتن، شیوه نشستن، رانندگی یا بلند کردن بار باید به افراد آموزش داده شود. در بعضی از کشورها برای بیماران دوره‌های آموزشی می‌گذارند. عکس‌ها و روش‌های بسیاری همراه با آموزش‌های تصویری وجود دارد که آموختن و تمرین آن می‌تواند به ما در پیشگیری از کمردرد کمک کند.
 

 

 

 

 

 

http://img.tebyan.net/big/1384/10/2242419016756431191915844168164813913044.jpg


اختلال خواب حافظه را مختل می‌کند

در افرادی که از مشکلات یا بیماری‌های پزشکی رنج می‌برند، عوامل مزاحم و مخرب خواب فراوانند. یکی از این عوامل مهم درد است. درد را می‌توان به دو نوع حاد و مزمن تقسیم کرد که هر دو نوع باعث اختلال خواب می‌شوند....

درد حاد باعث تاخیر در شروع خواب شده و بیدار شدن‌های مکرر در طی خواب و کاهش کیفیت خواب را به دنبال دارد. از طرف دیگر، مشکلات خواب ناشی از درد حاد، کوتاه‌مدت بوده و با رفع درد مشکل بی‌خوابی نیز معمولاً رفع می‌شود. مشکلات خواب ناشی از درد مزمن طولانی‌تر و عمیق‌تر است.

دوسوم افرادی که از درد مزمن رنج می‌برند، دچار مشکل خواب هستند. خواب قطعه‌قطعه، افزایش بیداری‌های شبانه، افزایش خواب سبک و کاهش خواب عمیق از این موارد هستند.

به این ترتیب، فرد از کیفیت خواب خود راضی نیست و به تبع آن کیفیت زندگی فرد نیز تحت تاثیر قرار گرفته، زندگی اجتماعی، شغل و خانواده او آسیب می‌بیند.

این افراد به دلیل کیفیت نامناسب خواب شب در طول روز دچار خواب‌آلودگی هستند. این امر باعث می‌شود که قوای شناختی مانند حافظه نیز آسیب ببیند.

بیمارانی که برای تسکین درد خود داروهای مسکن را به مدت طولانی مصرف می‌کنند، با کاهش مقدار دارو در بدن دچار درد می‌شوند. این امر در صبح‌ها شایع‌تر است. گاهی برای تسکین دردهای صبحگاهی لازم است از داروهای طولانی اثر یا وعده صبحگاهی داروهای مسکن استفاده کنند.

در بیماران مبتلا به برخی انواع سرطان علاوه بر درد، عواملی مانند تاثیر مستقیم بیماری، تهوع، استفراغ، عوامل روان‌شناختی مانند ترس، اضطراب و افسردگی، اثر داروی شیمی‌درمانی و استروییدها یا کورتون‌ها نیز بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارند.

 

 

 

http://www.beytoote.com/images/stories/attire/ar4-74.jpg

به موهایتان زرده تخم‌مرغ نزنید!

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که روغن‌ها، شامپوها و برخی داروهای گیاهی می‌توانند سبب تقویت موها شوند.....

از آن نمونه، می‌توان به مخلوط نخود خام و زرده تخم‌مرغ، شامپوحنا، شامپوسیر، صابون‌های خرچنگ و انواع شامپوهای ویتامینه اشاره کرد. ولی آیا واقعا اینها، راه‌حل‌های مناسب و قابل‌اعتمادی است؟ در گذشته، مردم برای درمان ضایعه‌های پوستی از داروهای گیاهی استفاده می‌کردند. با توسعه و پیشرفت دانش پزشکی در زمینه پوست و مو، محصول‌های استاندارد و تاییدشده توسط مراجع ذی‌صلاح بهداشتی وارد بازار شدند که عمدتا مواد اولیه آنها از همان گیاه‌های دارویی بود، با این تفاوت که مواد ناخالص و مضر آن را جدا و عصاره گیاهی موثر را وارد محصول‌هایی کرده و تغییرهایی در ماده موثر گیاهی ایجاد کردند تا عوارض جانبی آن را به حداقل برسانند. مطالعه‌ها نشان داده اینکه بعضی مردم خصوصا بدون تجویز پزشک از این‌گونه داروهای گیاهی -که در عطاری‌ها فروخته می‌شود- استفاده می‌کنند، علاوه بر ایجاد عوارض‌جانبی نامناسب، تاثیر روی پوست یا موی آن هم حداقل است. هرچند گاهی برای کسب درآمد از اسامی گیاهی (نه صفت گیاهی) برای محصول‌هایی استفاده می‌کنند ولی اکثرا تاثیر بیشتری از محصول‌های مشابه که از آن اسامی استفاده نکرده‌اند، ندارند. استفاده از اسامی حنا، سیر، بابونه و... اکثرا برای فروش بیشتر است.

عمدتا این محصول‌ها با مرطوب‌ کردن موها، باعث طراوت و نرمی موها می‌شوند تا به آسانی شانه شوند، یعنی همان اثری که نرم‌کننده‌های مو دارند. استفاده از بعضی موادغذایی که مصرف خوراکی آنها مفید است روی موهای سر یا پوست صورت بدون تاثیر است. موادی مانند زرده تخم‌مرغ، قرص ضدبارداری یا خاویار ماهی و... به جز کثیف کردن موها هیچ ارزش علمی ندارند. کرم‌ها، صابون یا شامپوهای مورد ادعا که از خاویار، خرچنگ یا اسامی دیگر استفاده می‌شوند هم هیچ‌گونه مزیتی بر محصول‌های مشابه فاقد این نام‌ها ندارند و اکثر اینها محصول‌هایی معمولی هستند که از این اسامی به عنوان «اسم» استفاده کرده‌اند، نه اینکه «صفت» آن اسم را دارا باشند.


comment نظرات ()