تغذیه /بهداشت /سلامت

با خود فکر می کردم که آیا بهتر نیست تجربیات خودم را در خصوص مواد غذائی بنویسم و در اختیار عزیزان قرار بدهم .این بود که قلم را از عرفان به غذا بر گرداندم .باشد که نقطه اثری در زندگی همنوعانم باشد

میخک یک چاشنی شگفت انگیز !!!!!
نویسنده : ایوب تفرشی نژاد - ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٤

 

http://www.aftabir.com/news/2011/oct/17/images/ffa79b65dd57db20094b807ea16fa9dd.jpg
 
میخک، چاشنی شگفت‌انگیز!
 
 
میخکمعمولا به عنوان یک ادویه آشپزخانه و در ترکیب با فلفل، دارچین و زردچوبه وسایر ادویه‌ها برای تهیه پودر ادویه کاری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
میخک گیاهی بسیار کوچک اما با خواص درمانی فراوان است که درعین حال بهعنوان یک ادویه شفابخش و خوش عطر در تهیه غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بهگزارش «ایسنا» میخک معمولا به عنوان یک ادویه آشپزخانه و در ترکیب بافلفل، دارچین
و زردچوبه و سایر ادویه‌ها برای تهیه پودر ادویه کاری، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

از روغن میخک نیز در تولید عطرها، صابون‌ها و یا بعنوان ماده طعم دهنده در لوازم پزشکی و دندانپزشکی استفاده می‌شود.

شبکه خبری تورنتو نیوز در مقاله جدیدی به بررسی خواص درمانی فوق‌العاده وشگفت‌انگیز این ادویه خوش عطر پرداخته است. برخی از این خواص مهم عبارتنداز:

1-‌
تحریک دستگاه گوارش و کمک به هضم غذا و متابولیسم؛

درطب سنتی چین از این چاشنی برای درمان حالت تهوع و مشکلات گوارشی استفادهمی‌شود. میخک جریان آنزیمی را افزایش داده و در نتیجه فعالیت گوارشی راتقویت می‌کند. بعلاوه میخک تاثیر بی‌حسی موضعی دارد و به همین دلیل برایدرمان معده درد و حالت تهوع مفید است.

2-
کاهش درد دندان

استفادهاز میخک برای کاهش دندان درد موثر است و همچنین به کاهش عفونت‌های دهانیکمک می‌کند. آغشته کردن محل پوسیدگی دندان به روغن میخک در تسکین درد دندانموثر است.

3-
درمان سرفه

جویدن میخک به همراه یک تکه کوچک از نمک معمولی به تولید بیشتر آب دهان کمک کرده و در نتیجه تحریک پذیری در گلو را کاهش می‌دهد.

4-
کاهش استرس و آرام کردن تنش‌های روانی

اگراحساس می‌کنید استرس دارید مقداری آب را به همراه کمی برگ ریحان، برگنعناع و میخک بجوشانید سپس از این جوشانده برای تهیه‌ چای سیاه استفادهکنید. این نوشیدنی را همراه با کمی عسل مصرف کنید. معجون گیاهی بدست آمدهتنش‌های شما را تسکین می‌دهد

comment نظرات ()